Haberler

Vericom, Blockchain tabanlı teknoloji işbirliği için IBM ve Maersk ile anlaştı.

15.06.2019

Konteyner taşımacılığının dev şirketleri CMA CGM, MSC, Hamburg Süd, Pacific International Lines, APL, ANL, CNC, Hapag Lloyd, Sealand ve terminal operatörlerinden PSA Singapore, International Container Terminal Services Inc, Patrick Terminals, Modern Terminals, Port of Halifax, Port of Rotterdam, Port of Bilbao, PortConnect, PortBase ve Port of Phladelphia’daki Hold Logistics’in kılavuz çözümündeki ağı dahil olmak üzere 20’den fazla liman ve terminal operatörünün dahil olduğu TradeLens A.P. Moller Maersk ve IBM tarafından ortaklaşa geliştirilen blockchain platformudur.

Taşımacılık ve lojistik firmalarından Agility, CEVA Logistics, DAMCO, Kotahi, Ancotrans ve WorldWide Alliance şu anda katılımda bulunanlar arasında yer almaktadır.

TradeLens, çok sayıda iş ortağının işbirliğini güçlendirerek detaylardan, gizlilikten ya da mahremiyetten taviz verilmeksizin bir işlemin tek bir görünümünü sunarak dijital tedarik zincirlerine ilişkin dayanak olarak IBM Blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Nakliyeciler, armatörler, liman ve terminal operatörleri, iç nakliye ve gümrük idareleri sevkiyat bilgilerine ve sevkiyat belgelerine, sıcaklık kontrolünden, konteyner ağırlığına kadar değişen loT ve sensör verileri de dahil olmak üzere gerçek zamanlı erişim ile daha etkili etkileşimde bulunabilirler.

Gümrükten çekme belgeleri, ticari faturalar ve konşimento gibi belgeler ile geminin varış zamanları ve konteynerin girişi gibi veriler de dahil olmak üzere 154 milyondan fazla nakliye işlemi platformda kayıt altına alınmıştır. Bu veriler günde bir milyona kapasiteye doğru yaklaşarak büyümektedir.

Vericom, doğrudan Mearsk ile imzaladığı gizlilik sözleşmesi ile TradeLens sistemi ile kendi yazılımlarını entegre etmektedir.

Vericom’un Uluslararası Kara ve Denizyolu yazılımını kullanan müşterileri dilerse doğrudan TradeLens’ e entegre çalışabilecek.

Ayrıca Vericom, Türkiye’de TradeLens ekosistemine katılmak isteyen Lojistik firmaları için Entegrasyon danışmanlığı hizmeti verecektir.